Tre sätt att bära manchester
För den som vill bär bomullskostym även under vinterhalvåret är manchester tillsammans med mollskinn det tveklöst bästa alternativet. I smalspårigt utförande blir materialets karaktär väldigt nedtonat och påminner mer om känslan i en slät bomullssvid. Tänk bara på att manchester liksom andra bomullskvalitéer är relativt styva i sin struktur och saknar det fall en ullskostym har. Här en helt ofodrad modell i elegant gråbeige nyans från Lardini.
Canali
Kavajer och uddablazrar i manchester är en betydligt ovanligare syn. Kanske just för att manchester kan vara lite knepigt att matcha med byxor i andra tyger, speciellt ull. Snyggast gör sig manchesterkavajer till byxor i andra typer av bomullskvalité. Montedoro (Mr Porter)
Piombo (The Corner)
Manchesterbyxorna är ett givet inslag i höst- och vintergarderoben. En smalspårig modell i klassiska färger som brunt, beige och olivgrönt är en bra utgångspunkt som passar såväl en stickad överdel som till en marinblå ullkavaj. Även varma höstfärger som orange och gult lämpar sig väl till denna typ av byxor. Incotex (Mr Porter).
Zanella (www.massaboutique.eu)
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.

Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.
Till Fråga Manolo →


Tweed Country Sports: Visst kan vi hålla med om att Thom Sweeney varit...
Purchaser: Riktigt snygga. Vore helt klart trevligt att ha...
HampusB: Få tillverkare som överträffar Cucinelli, helt...
Padrone: Grymt snyggt! Har själv letat efter någon snygg...
Archibald: #16 Nej, det var helt uppriktigt menat. Tycker...

Bryter sju månaders Twitter-tystnad med den snyggaste lookbook jag sett, Boglioli Blue http://t.co/pEG1POw9
Saab borde kunna klä sin interiör med Mullers kritstrecksrandiga kostymer för att spara lite pengar..
Dagens colab. Volvo släpper lyxkonceptbil inspirerad av skräddarsydda kostymer med dörrpaneler klädda i tyg från Oscar Jacobson.
En ny täckväst väcker hopp i höstmörkret. Denna gång med infällbar kapuschong. Ännu en seger för italiensk fåfänga vs faktiskt funktion.

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar
Kläder
Skor
Accessoarer
Skönhet
Guide
Butikskollen





TIDIGARE
SENARE









Underbart material för vardagsbruk. Skulle gärna vilja ha en tredelad i med lite bredare spår - omöjligt att få tag på förstås! En stor fördel jämfört med andra bruksiga tyger är att det inte blir för varmt. Länge hade jag en manchesterkavaj som nästan-daglig-sommarkavaj.
"Mossig", ja. Den icke-formella kostymen eller udda kavajen i lite bruksigare material blir ju ofta beskylld för det, men det är det bästa jag vet.
Jag har spenderat en ansenlig summa pengar på diverse manchesterplagg. Framförallt byxorna slits ut på en säsong. Det känns tungt att lägga för mycket pengar på kläder med så kort livslängd (givet då att jag inte vill gå och se ut som den mossiga lektorn i utslitna och illasittande kläder).
Bra val! Gabucci säljer byxor från Incotex. Huruvida det finns fler fysiska återförsäljare i Sverige är jag osäker på, men jag har för mig att så inte är fallet.
Bra val! Gabucci säljer byxor från Incotex. Huruvida det finns fler fysiska återförsäljare i Sverige är jag osäker på, men jag har för mig att så inte är fallet.