Manolo logotype

Herringbone

Herringbone
Vi har tidigare behandlat ämnet rutiga höstkavajer. Ett annat klassiskt mönster för säsongen är fiskben som syns i både ledigare tweedkavajer som eleganta ullpaletåer. Manolo har i dagens artikel tagit en närmare titt på mönstret.

Även om det förr användes till hela kostymer syns fiskbensmönster idag främst i uddakavajer och ytterrockar. I många fall kan en enhetlig kostym i mönstret upplevas som lite rörig.  Sett till kavajer förekommer mönstret idag både i robusta tweedtyger som supertunna ullkvalitéer. Grått och brunt är färgmässigt bra utgångspunkter som kompletterar garderobens ofrånkomliga marinblå blazer. Nedan följer några exempel.

Dekonstruerad kavaj från Belvests koncept "Jacket in a box." (foto: Bergdorf Goodman)

Sober styling från Cucinelli.

Föredömlig ton i ton-styling med grå fiskbensmönstrad kavaj och flanellbyxor. Foto: The Sartorialist.

L.B.M. 1911 (Även översta bilden).

Ermenegildo Zegna.

Detaljbild på two face-tyget.

Dela på Facebook Dela på Twitter

Andra artiklar i kategorierna: Kavaj Kläder

Andra artiklar om varumärkena: Belvest Brunello Cucinelli Ermenegildo Zegna L.B.M. 1911
#1 Churchill säger
2011-11-01 19:49 - Anmäl

Det som mannen med hatt har på sig är ruskigt lik någonting Ethan Desu på the armoury (http://ethandesu.tumblr.com/) skulle kunna bära..
#2 Tom Selleck säger
2011-11-02 04:34 - Anmäl

Jag gillar det diskret randiga mönster man ser på lite avstånd, men tycker ofta att de två färgerna kontrasterar för starkt på nära håll. Många av bilderna ovan är dock riktigt snygga så jag kanske måste omvärdera min syn på fiskben.
#3 Halmstad säger
2011-11-02 08:54 - Anmäl

Riktigt, riktigt snyggt. Fast jag föredrar traditionella konstruktioner.
#4 Dennis säger
2011-11-03 20:51 - Anmäl

Vad sägs om "broken herringbone"?
http://www.mrporter.com/product/166832

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.


Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.

Till Fråga Manolo →

Industribolaget

Industribolagets Sthlmsguide: Walden på...

Läs mer

Herrskobloggen

Sommartider

Läs mer

M/M Magazine

M/M Quarterly Issue No. 1: March 2012

Läs mer

KING

Strålande solglasögon

Läs mer

Leffot

Alligator Watch Straps

Läs mer

Euroman

SAND Club Blazer

Läs mer

Permanent Style

Graham Browne in New York: fittings

Läs mer

Selectism

Stone Island Sunglass Collection –...

Läs mer

Brillor.blogg.se

Lindberg

Läs mer

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar Kläder Skor Accessoarer
Skönhet Guide Butikskollen