Manolo logotype

Eleganta Hiking Boots

Eleganta Hiking Boots
Det är nog få som gått miste om rådande hiking-trend där modemedvetna män klär sig i expeditionsjackor, ryggsäckar utrustade med alla möjliga ihakningsanordningar och så självklart ett par rejäla hiking boots på fötterna. I dagens artikel har Manolo spanat in de lite elegantare tolkningarna av skomodellen.

Eleganta vandringskängor kan låta som en kontrast. För trots lyxigare material och sobrare detaljer är detta inte direkt en skotyp för den kritstrecksrandiga kostymen.  Tvärtom gör sig den överdimensionerade och klumpiga silhuetten helt klart bäst till en ledigare stil med grövre bomullsbyxor och jeans. De elegantare tolkningarna fyller kanske därför inte ett enormt tomrum utan attraherar snarare en excentrisk bärare som gillar halvudda kombinationer. 

F.LLI Giacometti är en liten norditaliensk skotillverkare som specialiserat sig på rejälare hiking boots i finare material. (via: Rumors.jp)

Här en liknande modell från spanska Magnanni.

Santoni släpper denna halvudda kombination av låga vandringskängor och exotiskt skinn.

Populära Diemme (Très Bien Shop).

Brunello Cucinelli

Dela på Facebook Dela på Twitter

Andra artiklar i kategorierna: Boots Skor

Andra artiklar om varumärkena: Brunello Cucinelli Diemme Magnanni Santoni
#1 lano säger
2011-09-14 10:20 - Anmäl

Kul inlägg, glöm inte bort C & J Snowdon bara. Det är i alla fall mitt nästa inköp, en sko som passar lika bra i snöovädret i stan, som när man ska fjällvandra och fiska.

http://crockettandjones.co.uk/mensboots-snowdo.ht
ml
#2 urbana.se säger
2011-11-20 19:56 - Anmäl

Alla var fina även om den från Santoni inte riktigt föll mig i smaken. Vi har våra egna från Eagle2011 inne nu och de känns fantasiska på foten och även för ögat. http://www.urbana.se/se/grp/eagle-2011.php
#3 urbana.se säger
2011-11-20 21:51 - Anmäl

Men uppenbart jävigt.

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.


Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.

Till Fråga Manolo →

Industribolaget

Industribolagets Sthlmsguide: Walden på...

Läs mer

Herrskobloggen

Sommartider

Läs mer

M/M Magazine

M/M Quarterly Issue No. 1: March 2012

Läs mer

KING

Strålande solglasögon

Läs mer

Leffot

Alligator Watch Straps

Läs mer

Euroman

SAND Club Blazer

Läs mer

Permanent Style

Graham Browne in New York: fittings

Läs mer

Selectism

Tokyo Bikes London Artist Series – 6...

Läs mer

Brillor.blogg.se

Lindberg

Läs mer

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar Kläder Skor Accessoarer
Skönhet Guide Butikskollen