Manolo logotype

Guide till höstgarderoben 2011

Guide till höstgarderoben 2011
Även om det känns fel att spana in grovstickade tröjor och ullpaletåer i augustivärmen börjar det bli hög tid att ta en närmare titt på höstgarderoben. I dagens artikel har Manolo tagit fram nio stiltips för den som vill uppdatera klädseln i höst.

Även om en klarorange kashmirhalsduk lyser upp elegant i höstmörkret så är det främsta tipset att färgmässigt hålla det enkelt och istället lägga fokus på klädernas material och snitt. Här en nedtonat sofistikerad stil från Boglioli.

Kostym och dunjacka eller täckväst är i mångas ögon en otänkbar kombination. Oavsett åsikt är ett sportigare ytterplagg ett välinvesterat komplement till en elegantare paletå. Här från Canali.

Skippa noppriga lammullströjor i halvtaskig kvalité och satsa på stickat från någon av de bättre tillverkarna. Här höstens kanske snyggaste polotröja från Slowear-märket Zanone.

Ett par flanellbyxor är höstgarderobens kanske allra mest mångsidiga byxval. Bärs med fördel till såväl en marinblå välskräddad kavaj som en stickad överdel för en ledigare känsla. Från Borrelli.

En kostym i elegant snitt slår aldrig fel. Här en tredelad modell från Ermenegildo Zegna.

..betydligt mer ifrågasatta är cargobyxorna. Den som gillar byxtypen kan se fram emot många eleganta tolkningar för hösten. Här från Incotex (Mr Porter).

Den som vill uppdatera garderoben med enkla medel bör lägga fokus på accessoarer och kashmirslipsen i synnerhet. Här från Drakes.

Även om det känns främmande innebär hösten förhoppningsvis slutet för skjorttrenden med blommiga innerfoder och kontrasterande knappar. Satsa på klassiska mönster istället som denna från IGN Joseph. I Sverige säljas IGN Joseph hos Divanti i Gislaved och Hans Allde i Stockholm.

Slutligen, men långt ifrån oviktigast, skorna. För hösten domineras modebilden av grövre skor i slät design som dessa klassiska cordovan-derbys från amerikanska Alden (Très Bien Shop).

Dela på Facebook Dela på Twitter

Andra artiklar i kategorierna: Kläder

#1 Soccercalle säger
2011-08-02 08:22 - Anmäl

Ngn som vet var/om Borrelli-byxorna finns i Sthlm?
#2 Gurkan säger
2011-08-02 09:51 - Anmäl

Varifrån kommer rocken på första bilden? Den gör mig verkligen sugen på svensk höst igen, tillsammans med byxorna, polotröjan och kashmirslipsen då. Olof, skulle det vara för mycket begärt att du tipsar om bra och gärna prisvärda duffelrockar inför hösten och vintern? Min garderob saknar bara en klassisk duffel i marinblått innan jag ger mig ut i höstrusket.
#3 oenckell säger
2011-08-02 10:22 - Anmäl

Gurkan - Översta bilden är från Canali. Angående prisvärda dufflar så är väl Gloverall det främsta alternativet. Barbour har en fin också till bra pris.

Soccercalle - Tyvärr tror jag inte Borrellis byxor finns att få tag på i Stockholm. Hans Allde har ett relativt stort utbud av deras skjortor, men tror ej de tagit in några byxor eller kavajer för hösten.
#4 Halmstad säger
2011-08-02 10:23 - Anmäl

Lite mera färg på en höstkollektion hade inte skadat.
#5 nn säger
2011-08-02 12:44 - Anmäl

Är det bara jag som tycker att något känns fel med zegnas reklambilder? Snittet på byxorna i kombination med kavajens längd får modellens underkropp att se oproportionerligt stor ut.
#6 Halmstad säger
2011-08-02 22:13 - Anmäl

# 5

Zegnas modeller ser alltid konstiga ut. Om det inte är extremt sluttande axlar så är det märklig hållning.
#7 Wictor säger
2011-08-03 17:38 - Anmäl

#5 Grabbarna har ju inga axlar. Jag tycker att man bör ha lite volym för att bära upp de "okonstruerade" kavajerna.
Oavsett om man är gammal och lite gubbtjock eller om man är 25 och har lite bredare axlar.. så är det vad som ser bäst ut!

Har man inge volym upptill ser nederdelen förhållandevis liten ut eftersom de här kavajerna inte hjälper till med volymen där uppe alls.
#8 Erik säger
2011-08-04 01:45 - Anmäl

Var kan man få tag på ett par gråa flanellbyxor? Jag har sökt på nätet men inte hittat, samt sökt på diverse herrbutiker, helt utan framgång. Jag kanske söker på helt fel platser, men om någon kunde tipsa om antingen en fysisk butik i södra Sverige, altarnativt en webbutik så vore jag evigt tacksam.
#9 Whedda säger
2011-08-04 08:43 - Anmäl

#8 - De flesta bättre herrekiperare har flanellbyxor i sitt utbud men tyvärr kan priset springa iväg. För billigare alternativ kan Oscar Jacobson varmt rekommenderas.

Det överlägset mest prisvärda alternativet är att titta på second hand där man kan hitta mängder med flanellbyxor av ganska vass kvalitet för under 100-lappen. Ett besök hos ändringsskräddaren eller lite egna sykunskaper ger dig ett par perfekta byxor för inga pengar alls...
#10 riesenschnauser säger
2011-08-04 13:02 - Anmäl

#8 - Om du har vägarna förbi Lund så har Herrshopen (Stora södergatan) just fått in ett parti apsnygga flanellbyxor. 1195 kr går de för. Jag hade tänkt köpa mig ett par, så ta inga i nr 48 :)
#11 Mr.Sawyer säger
2011-08-04 15:29 - Anmäl

Riktigt stiligt! Vart hittar jag polo-tröjan?
#12 HampusB säger
2011-08-04 15:59 - Anmäl

Någon som har tips på ett par flanellbyxor i samma prisklass som tipset ovan (runt tusenlappen) i Stockholm?
#13 Erik säger
2011-08-04 21:00 - Anmäl

#10

Då jag praktiskt taget residerar i Lund så var det ett utomordentligt tips. Det skall bestämt undersökas närmare. Har du någon aning om vem som tillverkar byxorna?
#14 Erik säger
2011-08-04 21:00 - Anmäl

#10

Då jag praktiskt taget residerar i Lund så var det ett utomordentligt tips. Det skall bestämt undersökas närmare. Har du någon aning om vem som tillverkar byxorna?
#15 riesenschnauser säger
2011-08-15 06:53 - Anmäl

#13 Ursäkta det sena svaret, jag har för mig att det var Oscar Jacobson men jag kan inte svära på det.

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.


Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.

Till Fråga Manolo →

Industribolaget

Industribolagets Sthlmsguide: Walden på...

Läs mer

Herrskobloggen

Sommartider

Läs mer

M/M Magazine

M/M Quarterly Issue No. 1: March 2012

Läs mer

KING

Gant Ruggers nya preppy

Läs mer

Leffot

Alligator Watch Straps

Läs mer

Euroman

SAND Club Blazer

Läs mer

Permanent Style

Graham Browne in New York: fittings

Läs mer

Selectism

Tokyo Bikes London Artist Series – 6...

Läs mer

Brillor.blogg.se

Lindberg

Läs mer

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar Kläder Skor Accessoarer
Skönhet Guide Butikskollen