The British Cut
Svårigheten med traditionellt brittiska kostymsnittet är att det i många sammanhang kan upplevas som just väldigt traditionellt och strikt. Den uppbyggda timglas-silhuetten med svagt fallande axlar, markerad midja och högt skurna ärmhål är visserligen ofta smickrande, men samtidigt krävande för att kännas naturlig. Det här är verkligen ett stilideal som kräver hängivenhet för minsta lilla detalj.
Men det kanske största problemet är att utbudet av brittiska tillverkare och märken är närmast obefintligt i Sverige. Speciellt om man är ute efter mer businessanpassade kläder och inte rustika tweedkavajer eller oljerockar för jaktmarkerna. Nedan följer ett mindre urval av brittiska märken som kan vara lite svåra att få tag i på den svenska marknaden utan kräver en resa till London.
Hardy Amies
Hackett
Dunhill vår/sommar 2011.
E.Tautz
Kilgour
Rake
Scabal
Kilgour
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.

Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.
Till Fråga Manolo →


Kopparstaden: #15 Tack för det! Jag försöker vara på nätet som...
Archibald: #14: Måste bara ge dig lite cred för en trevlig...
Kopparstaden: #13 Visst är det så att det finns 1000 experter...

Bryter sju månaders Twitter-tystnad med den snyggaste lookbook jag sett, Boglioli Blue http://t.co/pEG1POw9
Saab borde kunna klä sin interiör med Mullers kritstrecksrandiga kostymer för att spara lite pengar..
Dagens colab. Volvo släpper lyxkonceptbil inspirerad av skräddarsydda kostymer med dörrpaneler klädda i tyg från Oscar Jacobson.
En ny täckväst väcker hopp i höstmörkret. Denna gång med infällbar kapuschong. Ännu en seger för italiensk fåfänga vs faktiskt funktion.

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar
Kläder
Skor
Accessoarer
Skönhet
Guide
Butikskollen





TIDIGARE
SENARE









Det tycker jag faktiskt var en bra generalisering.
Det beror väl vilken kroppsform man har? Har fått för mig att den italienska stilen passar män som är mer slanka och atletiska och den engelska döljer lite mer. Kanske helt fel...nu för tiden blandas ju stilar ganska brett.
Jag saknar Spencer Hart i din genomgång som bl a gjorde kläderna till "nya" Sherlock som kan ses på TV i dagarna, förutom den läckra rocken som kom från Belstaff.
#3 Generellt är det min erfarenhet att det stämmer, åtminstone gällande konfektion. Men en välskräddad kostym, även en italiensk, bör kunna ge en mer tilltalande figur även till en något korpulent herre tror jag.
Jag har samma problem och lider med dig. Tragiskt att man skall behöva förklara sig för att man har vuxenkläder på jobbet.
"Ere nån som har dött, eller?....hö hö hö" "Skaru på intervju?.....he he heee"
#10 Jag brukar få höra att det är sjukt att lägga pengar på skor. Senast var det en fotbollskille som tyckte det var absurt att man skulle ha flera par dyra skor för vardagsbruk. Själv hade han bara ett par. Förutom fotbollsskorna, det var ju självklart att man behövde olika skor till grus och gräs...