5 x lättviktssulor
Alden (www.blackbirdballard.com)
Rågummisula, Church's Fairfield.
Brunello Cucinelli (yoox.com)
Chukka boots med rågummisula från Lodger.
Mark McNairy (Trés Bien Shop)
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.

Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.
Till Fråga Manolo →


Kopparstaden: #15 Tack för det! Jag försöker vara på nätet som...
Archibald: #14: Måste bara ge dig lite cred för en trevlig...
Kopparstaden: #13 Visst är det så att det finns 1000 experter...

Bryter sju månaders Twitter-tystnad med den snyggaste lookbook jag sett, Boglioli Blue http://t.co/pEG1POw9
Saab borde kunna klä sin interiör med Mullers kritstrecksrandiga kostymer för att spara lite pengar..
Dagens colab. Volvo släpper lyxkonceptbil inspirerad av skräddarsydda kostymer med dörrpaneler klädda i tyg från Oscar Jacobson.
En ny täckväst väcker hopp i höstmörkret. Denna gång med infällbar kapuschong. Ännu en seger för italiensk fåfänga vs faktiskt funktion.

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar
Kläder
Skor
Accessoarer
Skönhet
Guide
Butikskollen





TIDIGARE
SENARE









Jag har aldrig hittat några plagg där det passar med mockasko.
Det är nåt B över mocka i sin helhet, vet inte om det är minnet av den där historien om han med mockajackan som gick gratis, men just mocka känns väldigt mycket norrland, skoter och storrutigt.
Finns det verkligen nån i publiken här som riktigt går i gång på dessa skor? Ni får gärna förklara mockans storhet.
http://www.manolo.se/artiklar/artikel/20110114/bi
ldreportage-streetstyle-pitti-del-i
http://www.manolo.se/artiklar/artikel/20110122/bi
ldreportage-streetstyle-pitti-del-iii
Tycker inte priset skiljer sig särskilt från liknande skor med lädersula.
Någon som vet vem som tillverkar Mark McNairy?, ryktas att det är Sanders.
Erfarenheter?
Olof - En fråga. Vet du varför det är en sådan orimlig prisskillnad på skor i Sverige och tex England? Kan ju beställa ett par Crockett & Jones för 60% av det svenska priset. Jag har alltid inställningen att stödja mina lokala handlare men med en sån prisskillnad kan jag inte motivera att köpa skorna i Sverige.
Man borde kunna ta upp en prisdiskussion i det läget. När jag jämförde med min skomakare senast så var skillnaden kanske 10%.
---> #9 kan jag tänka mig, fast inte 1:a valet.
Mocka är som flera andra redan påpekat väldigt gångbart. Funkar väldigt bra till vardags. Att mocka har en matt yta och inte blank tycker jag är härligt. Mums!
För övrigt har Church's en maxad ökenkänga, Sahara, som nu kommit i sandfärg med en rödbrun sula likt McNairy-skon ovan. Riktigt schysst modell, som jag definitivt kommer att satsa på för våren...
Förutom att det är väldigt snyggt med sulan så är skorna fantastiskt sköna och lätta. Enligt skomakaren ska sulan dessutom vara väldigt bra för knäna. Sulan, som för övrigt känns mer som hård skumgummi, fungerar sämre vid halt underlag (som alltid när det gäller gummisulor) och grus fastnar väldigt lätt i sulan vilket man får pilla bort i efterhand, speciellt efter en utekväll när glas och annat har fastnat under skon. Men efter ett års flitig användning är de fortfarande mina skönaste skor