Glasögonfrossa
Det var länge sedan ämnet glasögon behandlades här på Manolo. Därför bjuder dagens artikel på tio stilfulla bågar. Från excentriska arkitektbågar till diskreta businessglasögon.
Helrunda bågar i underbart brunspräcklig färg. Anglo American.
Tom Fords bågar är liksom kläderna sprängfyllt laddade med attityd. Samtidigt med en väldigt sofistikerad och inte sällan retroinspirerad känsla. Tom Ford TF5116.
Markerade bågar i brunspräcklig färg från brittiska glasögoninstitutionen Cutler & Gross.
Sofistikerat rund båge med något transparent känsla. Hamburger Eyewear Jan. Tack Brillor.blogg.se för tipset!
Moscot Lemtosh. Klassiker som alltid håller.
Många modemärken som tillverkar glasögon väljer att lägga mer krut på logotypen än bågarnas form. Paul Smith är ett härligt undantag med tidlösa bågar och subtil lekfulla detaljer. Paul Smith Walsh.
En något rundare och kraftigare variant från Oliver Peoples som tillverkar Paul Smiths bågar. Oliver Peoples Barrie.
Persols bågar är lika tidlösa som klassiska. Tänk dock på att den smala formen kan ge ett något kompakt intryck, speciellt till personer med smalt och avlångt ansikte. Persol PO2937V.
Färgstarka bågar med snygga metallskalmar. Ray-Ban RB5111
Här en liknande gul modell med något rundare form från Polo Ralph Lauren. Polo Ralph Lauren PO9258.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.

Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.
Till Fråga Manolo →


Roffe: Jag kanske misstog den för mer lila än den är....
Mandrake: "Sedan gör den sig därtill generellt...

Bryter sju månaders Twitter-tystnad med den snyggaste lookbook jag sett, Boglioli Blue http://t.co/pEG1POw9
Saab borde kunna klä sin interiör med Mullers kritstrecksrandiga kostymer för att spara lite pengar..
Dagens colab. Volvo släpper lyxkonceptbil inspirerad av skräddarsydda kostymer med dörrpaneler klädda i tyg från Oscar Jacobson.
En ny täckväst väcker hopp i höstmörkret. Denna gång med infällbar kapuschong. Ännu en seger för italiensk fåfänga vs faktiskt funktion.

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar
Kläder
Skor
Accessoarer
Skönhet
Guide
Butikskollen





TIDIGARE
SENARE









Inte desto mindre hade jag gärna sett ett par helstålbågar exempelvis.
Jag tror defenitivt att ni passar i dessa bågar som visas ovan. Det finns garanterat olika storlekar för varje glasögonbåge också.
Man kan förstås ha lite mer variation, och vi kommer säkert få se fler metallbågar (det finns ju två kombinationsbågar här) även på Manolo.
Sen håller jag inte med GB om "bara en ickerund variant". De flesta bågar här skulle jag placera någonstans emellan runda och fyrkantiga. Cutler & Gross och Paul Smith här anser jag är mer fyrkantiga än runda, men det kanske är en fråga om perspektiv...
Själv köpte jag en liknande båge som Persols fast från Oliver Peoples
En sak som jag märkt är att ganska många har väldigt klara uppfattningar över vilka bågar de passar i. Många som principiellt avfärdar runda eller fyrkantiga bågar för att det inte passar deras ansiktsform. Personligen tycker jag det är väldigt farligt att generellt säga att vissa former inte passar ens ansikte utan det handlar extremt mycket om smådetaljer. Ibland kan det räcka med någon millimeter för att intrycket skall bli helt annorlunda. Eller vad säger ni?
Oavsett så tror jag att jag kommer fortsätta prova olika bågar nästa gång det blir dags att köpa nya, man ska aldrig vara rädd för att prova som du säger
GB - Ja, alltså i vissa fall är det säkert så, men jag tror precis som du att det är viktigt att vara ganska öppen för olika typer av bågar för att man till slut skall hitta rätt.
Förresten, vad bär ni för glasögon? Jag har själv återupptäckt ett par halvrunda bågar i mörkbrun (närmast svart) färg från Paul Smith. Till våren blir det dock aprikosfärgade Persol
samt ett par svarta lite större, men smalare, mer fyrkantiga från Lindberg med titanskalm.. Väldigt sköna att ha på sig då de inte väger mycket alls
Ergo, håller med Olof här. Tror att man måste prova glasögonen själv och bedöma själv innan man vet om de kan funka.
Självklart hade de fått fel linser igår och därmed blir de inte klara förrän ikväll
Och jag som hade förberett mig för en stilfull dag framför datorn
( http://www.eyegoodies.com/Persol-2933-V-pr-17368.html )
Såg faktiskt ett par riktigt schyssta bågar från Oscar Magnusson idag. Ett märke som bör kollas upp lite närmare!
...Och Leo, inga problem att komma in med egna bågar och glasa. Många kommer in med sina loppisfynd för att återliva ett par riktigt gamla bågar. Tänk bara på att det är på egen risk!
så även ifall detta kändes väldigt otillräckligt och ytligt så är det ändå glädjande med att någon bryr sig. skriv gärna mer om glasögon snart igen.