Cap Toe
Inom kategorin stilfulla skor för businessviden är ett par cap toes tveklöst ett måste. Men nej de behöver inte vara klumpigt tråkiga. Här nio favoriter som bevisar motsatsen.
Från toppen: Gaziano & Girling, Crockett & Jones Hallam, Church's Ludow, Bontoni, Santoni, Edward Green (Browns)Paul Smith, Paul Stuart, Shipton
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.

Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.
Till Fråga Manolo →


Kopparstaden: #15 Tack för det! Jag försöker vara på nätet som...
Archibald: #14: Måste bara ge dig lite cred för en trevlig...
Kopparstaden: #13 Visst är det så att det finns 1000 experter...

Bryter sju månaders Twitter-tystnad med den snyggaste lookbook jag sett, Boglioli Blue http://t.co/pEG1POw9
Saab borde kunna klä sin interiör med Mullers kritstrecksrandiga kostymer för att spara lite pengar..
Dagens colab. Volvo släpper lyxkonceptbil inspirerad av skräddarsydda kostymer med dörrpaneler klädda i tyg från Oscar Jacobson.
En ny täckväst väcker hopp i höstmörkret. Denna gång med infällbar kapuschong. Ännu en seger för italiensk fåfänga vs faktiskt funktion.

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar
Kläder
Skor
Accessoarer
Skönhet
Guide
Butikskollen





TIDIGARE
SENARE









Tills jag såg sömmen som ligger vid sidan på lästen. En dekorativ sådan, möjligen för vissa, men inte för mig! Tacka vet jag C&J's Hallam, fruktansvärt slimmat intryck, passar bra till det mesta skulle jag tro!
På sistånde, när skor varit mycket i fokus, finns det även en idé för de smalara individerna - Whole Cut skon. Kolla upp ett par, kanske en artikelidé !
M.v.h Peter.
Offtopic: Är det bara för mig Manolo (hemsidan) har blivit segare på sistone? Långa laddningstider etc.
+ 1 000 000 000 .
WTF, riktiga skor och fashion? WTF r u talking about?
Gällande formen/lästen på skorna är jag lite mer på din sida gällande Ganziano, Crocket och Santoni som verkar vara lite väl avlånga och spetsiga, tankarna börjar nästan dra åt leningrad cowboys
Man får helt enkelt inte ligga mer i ett par Crockett & Jones. Livet suger.
KVINNLIGT /MANLIGT beteende när det gäller skoköp och klockköp:
kvinnor bryr sie mest om design och märke. Killar (de som överhuvud taget bryr sig) gillar den tekniska sidan dessutom. Kvinnor vill ha utseende (många många par skor- hur de är gjorda bryr dem sig inte om). Killar vill ha mekanik och hantverk?
Samma fenomen med klockinköpr - de flesta kvinnor även om de köper kända statusmärken t.ex Jaeger le Coultre Reverso så köper de quarzur och inte mekanisk variant. Det är status och utseende som är avgörande.
Tar evigheter att ta ner kommentare i listan och skicka inlägg
Gymnastikskor har man när man sportar! ! !
Har man tid och råd att bygga upp en gedigen skogarderob är de givna men de är nog inte någon av de första 3-4 modellerna jag skulle införskaffa mig.
Fortfarande ett mycket trevligt inlägg!
//Andreas, modetrumman.se
or_fran_en_annan_tid/