Manolo logotype

Accessoartipset: Calabrese Napoli

Bild 313104

En italiensk klassiker som är väl värd att hålla ett öga på. Efter att ha samlat på sig över 200 slipsar från några av Neapels främsta tillverkare öppnade Eugenio Calabrese i mitten av 20-talet slipsateljé i egen regi. Calabrese blev snabbt känd för sina extravaganta slipsar i såväl ofodrade konstruktioner som tjocka seven fold-vik. Familjeföretaget drivs i dag av fjärde generationen Calabrese och märkets utbud innefattar vid sidan av slipsar, halsdukar och sidennäsdukar numera även väskor och läderaccessoar. Allt i oklanderlig italiensk stilkänsla.

Bild 313105

Bild 313106

Bild 313107

Bild 313108

Bild 313109

Bild 313110

Bild 313111

Bild 313112

Delar av Calabreses väskutbud finns nu tillgängligt via brittiska onlineshopen Oi Pollio. Pris från cirka 2000 kronor.

Dela på Facebook Dela på Twitter

Andra artiklar i kategorierna: Accessoarer Kläder Väskor

Andra artiklar om varumärkena: Calabrese Napoli 1924
#1 A säger
2009-11-15 17:36 - Anmäl

Finns det någon återförsäljare i Sverige? eller någon internet butik som kan skicka till Sverige som har fler modeller, såg en riktigt snygg axelremsväska på deras hemsida. Mycket snyggt! Och bra priser!
#2 BroderAdam säger
2009-11-15 18:05 - Anmäl

Om "priser från 2000" även inkluderar näsdukar så kan ni räkna bort mig från Facebookgruppen för att föra in detta märke i Sverige.
#3 Victor säger
2009-11-15 20:49 - Anmäl

@BroderAdam - om du läser noga så är det väskorna som kostar från 2000kr :)
#4 Gustaf i Lund säger
2009-11-15 22:41 - Anmäl

Väska nr 2 är något min farmor hade sett mossig ut i. Bara en reflektion.

Är det någon här som velat knata omkring med en sån väska?
#5 O säger
2009-11-16 06:39 - Anmäl

#Gustaf i Lund:

Den är inte ful...kanske lite intetsägande, men absolut inget jag skulle elda upp och gråta över om jag hade en!

Vet inte så mycket om hur festlig din farmor är annars :)

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.


Har du frågor kring stil och mode? Ställ din fråga så försöker Manolo att besvara den så snabbt som möjligt.

Till Fråga Manolo →

Industribolaget

Garderoben: Fyra nyanser av brunt

Läs mer

Herrskobloggen

Tillverkare i fokus: Edward Green

Läs mer

M/M Magazine

M/M Manner of Man Magazine Annual...

Läs mer

KING

En studie i stilbrott

Läs mer

Leffot

Alden x Leffot Ravello LWB

Läs mer

Euroman

Modeuge i Kbh: Bruuns Bazaar...

Läs mer

Permanent Style

Steven Hitchcock - the first fitting

Läs mer

Selectism

Vurv Design Walnut Bent Plywood Walnut...

Läs mer

Brillor.blogg.se

Styleby - solglasögon

Läs mer

Följ manolo.se direkt via våra RSS 2.0 feeds.
Alla artiklar Kläder Skor Accessoarer
Skönhet Guide Butikskollen